СПІВРОБІТНИКИ ТВОРЧОЇ ЛАБОРАТОРІЇ УНІВЕРСИТЕТУ НА МІЖНАРОДНОМУ ФЕСТИВАЛІ ГІРСЬКИХ ПРОФЕСІЙ

У контексті діяльності творчої навчально-наукової лабораторії міжнародного проекту «Гірська школа Українських Карпат» група викладачів університету, до складу якої ввійшли професор Олена Будник, доценти Інна Червінська та Наталія Матвеєва, викладачі Ярослав Никорак та Андрій Червінський взяли активну участь у Міжнародному фестивалі гірських професій, який традиційно проходить у гірських країнах Європи. Цьогоріч фестиваль вперше відбувся в Україні на базі туристичного комплексу «Мигове», що на Буковині. 

Фестиваль гірських професій (FIMM) - це заходи, які сприяють сталому розвитку гірських регіонів шляхом мобілізації всіх фахівців гірських спеціальностей. Він також дозволяє людям, а особливо молоді, зацікавленій гірськими професіями та ремеслами, зустріти професіоналів, що сприятиме їх навчанню, обміну вміннями і навиками та демонстрації здобутого досвіду.

Впродовж чотирьох днів роботи фестивалю науковці з Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника взяли участь у засіданні круглого столу «Туризм - як чинник економічного розвитку регіону:  кращі практики, віхи, перспективи», на якому презентував стендову доповідь на тему: «Роль приватних музеїв у сталому розвитку гірських регіонів» викладач кафедри географії та туризму Андрій Червінський. Під час роботи панельної дискусії «Стратегія розвитку Карпатського регіону та розширення співпраці з ЄС» з доповіддю «Крос-культурний та виховний аспект вивчення та збереження автентичних промислів та ремесел гірських регіонів» виступили доцент Інна Червінська - «Проблема формування економічної культури молодого покоління у гірському середовищі: етнорегіональний контекст» - професор Олена Будник, «Особливості впровадження інклюзивної освіти в гірських регіонах : реалії та перспективи» - доцент Наталія Матвеєва, «Використання Інтернет-ресурсів у діяльності гірських туристичних комплексів» - викладач Ярослав Никорак. 

У форматі відкритого комунікаційного майданчика учасники фестивалю обмінялись досвідом реалізації міжнародних проектів, обговорили можливості розвитку різних видів туризму в гірських регіонах, презентували здобутки у сфері підготовки майбутніх фахівців туристичної галузі, поділилися напрацюваннями  щодо організації діяльності закладів клубного типу у загальноосвітніх школах віддалених гірських сіл. Особливе зацікавлення викликали поки що рідкісні для України, такі види туризму як інклюзивний та едукаційний туризм тощо. 

Почесними гостями фестивалю були Генеральний консул Румунії в Чернівцях Елеонора Молдован, керівник Асоціації національних парків Франції Жан-Люк Дебуа, Президент фестивалю гірських професій Жан-Мішель Дюнон з чисельною делегацією з провінції Савоя (Франція), керівники повітів та гмін з Польської Республіки на чолі з віце-маршалком, пані Сільвією Яскульською.

Особливу зацікавленість викликало комплексне представлення французькими колегами свого регіону - гірського масиву в провінції Савоя, який пропонує туристам низку інноваційних послуг пов’язаних не лише з організацією харчування та проживання туристів, але й з розвитком виноградарства, виноробства, сироваріння, вирощування шампіньйонів, трюфелів, відновлення етнічних ремесел мешканців гір тощо. 

У своєму виступі Генеральний консул Румунії в Чернівцях Елеонора Молдован акцентувала увагу на полікультурності гірських регіонів, вказала на необхідність підтримки та розвитку навчальних закладів, наданні якісної освіти жителям віддалених гірських територій.

Родзинкою фестивалю були змагання гірських рятувальних загонів, презентації продукції виробників екологічно чистої продукції, арт-мистецьких студій та надавачів туристичних послуг, майстер класи викладачів та студентів коледжів прикладного мистецтва, виставки-продаж майстрів народної творчості, фольклорна програма «Гуцульські забави».

Міжнародний фестиваль гірських професій став майданчиком для знайомства, спілкування, співпраці, обміну досвідом фахівців різних галузей, яких поєднують гори.