ВИЇЗНЕ ЗАСІДАННЯ КОМІТЕТУ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАУКИ І ОСВІТИ ЩОДО ПРОБЛЕМ ГІРСЬКИХ ШКІЛ

Днями в області відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти на тему «Гірська загальноосвітня школа: стан, проблеми, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)». У його роботі взяли участь перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський, народні депутати України Юрій Соловей, Анатолій Матвієнко та Михайло Довбенко, голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, представники Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, представники Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Чернівецької обласних рад та працівники обласних державних адміністрацій, начальники відділів освіти районних державних адміністрацій, керівники, педагогічні та науково-педагогічні працівники дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних, вищих навчальних закладів Івано-Франківської області та  освітянської громадськості.

Прикарпатський національний університет на виїзному засіданні представляла делегація науковців - Юрій Москаленко, кандидат філософських наук, професор, директор Івано-Франківського коледжу, координатор Міжнародного проекту «Гірська школа: стан, проблеми, перспективи розвитку»; Інна Червінська, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач творчої навчально-наукової лабораторії міжнародного проекту «Гірська школа Українських Карпат»; Марія Оліяр, доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри педагогіки початкової освіти педагогічного факультету (до речі, саме на кафедрі педагогіки початкової освіти професором Василем Хрущем у 2006 році було започатковано діяльність проекту); Любов Прокопів, кандидат педагогічних наук, доцент.

Перед учасниками засідання виступили голова обласної державної адміністрації Олег Гончарук та перший заступник голови обласної ради Василь Гладій, які підкреслили важливість питання – поліпшення організації функціонування шкіл у гірських районах Прикарпаття. У рамках програми заходу з доповіддю виступив також і координатор Міжнародного проекту «Гірська школа: стан, проблеми, перспективи розвитку» Юрій Москаленко, у якій наголосив, що це єдиний на території України проект такого рівня, розкрив провідні аспекти та напрями його діяльності, поділився здобутками та напрацюваннями, акцентував увагу на міжнародній співпраці українських науковців з колегами зі США, Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Куби.


Своєю чергою керівник навчально-наукової лабораторії міжнародного проекту «Гірська школа Українських Карпат» Інна Червінська підготувала робочі матеріали до засідання, виступила з пропозиціями до проекту Рішення Комітету щодо покращення організації діяльності гірських шкіл, поділилася досвідом представлення проекту в ЗМІ та співпраці з фондом «Відкрита політика» (директор Ірина Жданова, яка неодноразово відстоювала інтереси гірських шкіл на загальнодержавному рівні). Колектив науковців нашого університету запропонував створити Асоціацію дослідників гір з метою оптимізації досліджень гірських регіонів та діяльності людей, які проживають на територіях зі статусом «гірський».


Як зазначили учасники виїзного засідання в умовах сьогодення така тематика виїзного засідання є вкрай актуальною. Адже, коли в державі здійснюється процес реформування освітньої галузі, вкрай необхідно привернути увагу вищого законодавчого органу, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування усіх рівнів, науковців, педагогів-практиків, громадськості до проблем розвитку освіти в гірській місцевості, максимального збереження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, їх наповнення навчальним обладнанням, забезпечення рівного доступу до якісної освіти, збереження унікального досвіду народних промислів, притаманних лише цій місцевості, та ряду інших проблем, що виникають у процесі децентралізації влади тощо. 

Сьогодні в Україні (в чотирьох областях, 27 районах) функціонує 535 загальноосвітніх навчальних закладів, яким відповідно до чинного законодавства надано статус гірських. В них навчається понад 78 тисяч учнів, що становить відповідно 3,2 та 2,0 відсотки від їх загальної кількості в державі. На Прикарпатті працює 697 загальноосвітніх шкіл, з них 245 в гірській місцевості. Учасники засідання наголосили, що  на сьогодні відсутність стратегії розвитку сільських територій, конкретних планів урізноманітнення видів діяльності в гірських населених пунктах, відсутність місцевого партнерства щодо розвитку села і школи утруднюють розвиток останньої. У ХХІ столітті необхідно підвищити інформативність, доступність до джерел науки, техніки, культури, благ цивілізації для кожної дитини гір.